home
Artykuły, informacje

Zabłocka mgiełka solankowa

etykiety_mgielka.jpg

Zabłocka Mgiełka Solankowa zawiera 20 razy więcej jodu niż woda w Morzu Bałtyckim. Stosując ją wypełnisz dom nadmorskim klimatem.

Stosując Zabłocką Mgiełkę w nawilżaczach osiągniemy:

 • właściwe nawilżenie dróg oddechowych,
 • zlikwidowanie zakażenia bakteryjnego, wirusowego lub grzybiczego w drogach oddechowych,
 • regenerację nabłonka migawkowego,
 • rozrzedzenie wydzieliny błony śluzowej,
 • zmniejszenie obrzęku zapalnego błony śluzowej,
 • zniesienie skurczu mięśni gładkich oskrzeli.

      
Wskazaniami do stosowania Zabłockiej Mgiełki w warunkach domowych są:

 • choroby górnych dróg oddechowych,
 • przewlekłe nieżyty nosa i gardła,
 • stany przed i po zabiegach operacyjnych w obrębie dróg oddechowych,
 • choroby dolnych dróg oddechowych,
 • niektóre ostre i podostre zapalenia tchawicy i oskrzeli,
 • przewlekłe nieżyty oskrzeli,
 • rozedma i pylica płuc,
 • astma oskrzelowa.

Zabłocka Mgiełka Solankowa to naturalna solanka o właściwościach leczniczych, zasoleniu 3,5 %, wydobywana w miejscowości Dębowiec k/ Skoczowa. Rozporządzenie Rady Ministrów z 14.02.2006 Dz.U. nr.32/2006 poz.220 zalicza ją do solanek leczniczych i termalnych.

Bogaty skład chemiczny solanki stanowi ewenement na skalę światową! Zabłocka Mgiełka charakteryzuje się wyjątkowo bogatym składem mineralnym, a szczególnie najwyższą z dotychczas rozpoznaną na świecie koncentracją jonów jodu i bromu. Jeden litr Zabłockiej Mgiełki zawiera ponad 110 mg jodu, podczas gdy w innych eksploatowanych złożach rzadko dochodzi do 30 mg, a woda w Bałtyku nie przekracza 5 mg. Nadto w 1 litrze Zabłockiej Mgiełki znajduje się ponad 130 mg bromu, 800 mg wapnia i 400 mg magnezu. Minerały te mają istotne znaczenie w profilaktyce schorzeń gardła, krtani, tchawicy i płuc. Jod powoduje rozrzedzenie śluzu w drogach oddechowych, brom łagodzi podrażnienia i powoduje rozszerzenie oskrzeli ułatwiając tym samym oddychanie, wapń i magnez z kolei ułatwiają wchłanianie minerałów działając przy tym przeciwalergicznie i przeciwzapalnie.

Solanki lecznicze i termalne jako posiadające wybitne właściwości terapeutyczne wykorzystywane są w terapii dróg oddechowych, chorób gardła oraz do uzupełniania niedoborów jodu. Stosowane od lat w lecznictwie uzdrowiskowym do kąpieli leczniczych i do inhalacji m. in. przez uzdrowiska Jastrzębie Zdrój i Ustroń.
Zabłocka Mgiełka Solankowa wykorzystywana jest także w wielu grotach solnych, w mini-tężniach, fontannach, kaskadach i nawilżaczach jako najcenniejsze źródło zasilania atmosfery w jod, brom i inne minerały. Stosowanie Zabłockiej Mgiełki Solankowej w nawilżaczach kaloryferowych w stosunku 1 :3 a w nawilżaczach elektrycznych 1:5 zapewnia nie tylko odpowiedni mikroklimat, ale także właściwą wilgotność pomieszczenia, aby nie dopuszczać do przesuszenia atmosfery  co wywołuje suchość i uczucie bólu gardła. Zalecana szczególnie alergikom – oczyszcza atmosferę z alergenów i pyłów w tym roztoczy.

Przeciwwskazaniami do stosowania inhalacji są: ostre i przewlekłe choroby i nieżyty w okresie zaostrzeń, upośledzonej drożności lub wymagające leczenia operacyjnego, choroby niewydolności krążenia, nowotworowe, gruźlica płuc, zaawansowana astma oskrzelowa, wszelkie choroby zagrożone krwiopluciem i krwawieniem, choroby tarczycy. Przy tych schorzeniach zamiar stosowania inhalacji należy skonsultować z lekarzem.
 

 


© 2012 Siła Serca S.A., ul. Agrestowa 19, 53-006 Wrocław,
tel./fax +48 71 342 29 42, +48 609 280 380
email:
biuro@silaserca.pl